Знову – у центрі уваги

В міру можливостей ми намагаємося писати про різні події на Олевщині. Зрозуміло, що левова частка інформації стосується саме Олевська – сесії, виконкоми, наради, різноманітні свята та гучні події проходять саме у місті. Серед сіл на перше місце у плані інформації  цього року вийшов Радовель, недаремно одну з публікацій ми назвали «У центрі уваги». Причини зрозумілі, повторювати не будемо. Єдине, не хотілось цією темою викликати у нашій читачів роздратування: «О, знову про Радовель»..»

Але подій у Радовельській громаді стільки, що не висвітлювати їх не можна, бо перетворення, які відбуваються в селі, викликає неприхований інтерес: життя бурлить, є  реальні зміни.  Радовельчани показують, що  вміють не лише щось робити (звичайно, чим більше коштів, тим більше можна зробити), але можуть  про це й розповісти, зокрема, на сторінці  «ProРадовель» у «Фейсбуці». Там регулярно з’являються матеріали не лише про зміни, пов’язані з діяльністю благодійного фонду М.Весельського «Радовель», але й про звичайні сільські події: про  церковні свята та весілля, дні народження, про ветеранів села і молодь, про спорт. Тобто, про  життя, яке вирує у кожному населеному пункті і для висвітлення якого не потрібні кошти – лише бажання керівників сіл та наявність кількох ентузіастів (і, звичайно, ж  Інтернету). Досвід радовельчан – приклад для інших…

Триває реконструкція школи…

Щодо проектів Весельського… Триває їх реалізація. Найбільша увага нині приділяється  реконструкції школи. Ось як про це розповідалось на сторінці  «ProРадовель» за останні кілька тижнів:  «Ремонт в Радовельській ЗОШ триває... Завезли високоякісну черепицю, матеріали водостічної і дренажної систем... Робота кипить над дахом…  прибула бригада працівників та матеріали конструкції необхідної для ремонту фасаду будівлі. Завезена також велика партія високоякісної сантехніки, у вивантаженні якої взяли участь небайдужі радовельчани ... Зберiгання привезених будматеріалів забезпечуватимуть охоронці ТОВ "Альянс Маркет". .. Над фасадом школи працює ТОВ "Скайтаун"… Портландцемент ПЦ ДО -500, анкер HRV-HF, шуруп S-MDO1Z, кутники спеціальні марок "Стойка","Консоль","Ригель" все доставлено… Утеплювач для школи в Радовлі повинен бути найкращим, якісним та від надійного виробника. Адже це для дітей. Тому замовили та доставили матеріал спеціально із Польщі. Навіть якщо це виявилось дорожче. Якість перш за все».

Є там і про інші події в селі: «Жителі Радовля на власні очі щодня можуть спостерігати, які зміни та покращення у селі відбуваються ремонт у школі, курсування нового автобуса, літній урожай перших аграрних старт-апів тощо. В той же час проводяться й інші важливі роботи, в результаті яких проведена ортофотозйомка села На основі топографо-геодезичної зйомки складені картиРадовля. Це дасть можливість розвивати віднайдений діючий Генеральний план села при проектуванні та розміщенні будівель, зелених насаджень та інших об’єктів… Працівники інтернет-провайдера ISPenergy активно працюють над проведенням високошвидкісного кабельного інтернету Ремонт зроблено у новiй оселi придбаної для родини Сидорчукiв…»

Тобто, питань щодо виконання обіцянок  Весельського, здається,  не виникає. Але виникли питання щодо інших учасників даного процесу.

Приклад, як не треба вирішувати проблеми

Нагадаємо, 9 червня  всю першу сторінку газети «Зорі над Убортю»  зайняло групове фото керівників району:  голова Олевської РДА Д.О.Лазаренко, голова районної ради В.М.Троц, начальник відділу освіти РДА В.П.Левченко – з бізнесменом М.М.Весельським та  гаслом «Історичний меморандум підписано». І далі – текст про наміри сторін об’єднати зусилля з метою створення нової школи в с.Радовель. Усе – за кошти Благодійного фонду Михайла Весельського. Інші  сторони мали «сприяти і допомагати».

Наступним публічним етапом стала позачергова сесія Радовельської сільської ради 18 липня. Мені довелося побувати на тій сесії, репортаж  отримав назву «Розпочався ремонт школи. Є проблеми…»  Про які проблеми йшла мова? Йшлося про початок капітального ремонту школи, ось цитата: «Фактично на базі старої створюється нова школа. Плани грандіозні, не на один місяць. Реконструкцію об’єкта планують завершити в листопаді.  Та постає питання: «Де навчатися дітям до того часу?» Як пояснив М.М.Весельський, погоджено тимчасово возити учнів автобусами на навчання до Жубровицької школи…»

Тоді на сесії склалось враження, що дане питання погоджено з усіма: і з присутніми на сесії головою РДА Д.О.Лазаренком, і головою районної ради В.М.Троцом, і з відсутнім на сесії головою Олевської громади О.В.Омельчуком та начальником відділу освіти (вже міської ради)  В.П.Левченком.

Здавалося, лише керівництву району та місту зустрітися  з батьками та вчителями Жубровицької школи, щоб  ті почути і погодили план суміщення двох шкільних колективів в одному приміщенні на певний період – саме це я й запропонував і на сесії, і згодом на сторінках газети.  Це довело б  здатність представників влади в умовах децентралізації приймати правильні управлінські  рішення, готувати фаховий план дій, вести діалог з громадою.

Та, як виявилося, усього цього немає. Зі сторони здалося, що увесь їх план дій  зводився до формули: «Якось буде…»

Саме таке враження склалося під час наради у залі засідань Олевської міській раді, проведеної 21 серпня за участю голови міської ради О.В.Омельчука, його заступника Я.М.Осипчука, начальників  відділів освіти міської ради В.П.Левченка та райдержадміністрації  Г.І.Талах, керівника  районного управління Держпродспоживслужби  Л.А.Козловець, директорів трьох шкіл:  Радовельської  – Т.А.Розлач, Жубровицької – С.С.Балюрка, Поясківської –  О.І.Демиденка. Згодом до дискусії приєдналися голова райради В.М.Троц та керівник апарату РДА Л.П.Котвицький.

Головну «скрипку» на нараді, на правах господарів, грали О.В.Омельчук та Я.М.Осипчук, які від душі висловили все, що думали про реалізацію «радовельського плану».  Як виявилося, інформацію про рішення  навчати вчити радовельських дітей в Жубровицькій школі, вони дізналися саме із публікації в «Незалежній» (про наміри чутки ходили й раніше: «Мене запросили на хвилину на нараду, спитали та й усе – типу, зустрілись два пацани» – пояснив О.Омельчук, додавши, що готовий був розглядати даний варіант при офіційному зверненні, якого так і не було)   

Тобто, ні після 8 червня (підписання Декларації), ні після 17 липня (наради в РДА, де йшлося про початок ремонту школи), ні після 18 липня (проведення Радовельської  сесії), до міської ради не надійшло жодного офіційного звернення від керівництва РДА (якій підпорядкована Радовельська школа) щодо намірів навчати дітей в Жубровицькій школі (яка підпорядкована Олевській міській раді).  Саме так районне керівництво вбачало реалізацію Декларації, де вказано  про необхідність «системної комунікації між місцевими державними органами, місцевими органами самоврядування, територіальними громадами».

Ось кілька висловів керівників Олевської громади на тій нараді, 21 серпня: «Зібралося  кулуарно дві людини і вирішили… нас ніхто не спитав. Але ж Радовельска школа ніякого відношення до ОТГ немає… Жодного фінансування на додаткові витрати не заплановано… Нас ніхто й не питав за розрахунок. Ми тільки в п’ятницю (18.08.17 – авт.) отримали звернення від РДА і то на нашу вимогу!… Школа – це ж не мішок картоплі… Чому не спитали батьків та вчителів Жубровицької школи? Як буде здійснюватися харчування дітей? Повинен бути план дій, визначені відповідальні… А то на фото в газеті – рукопожатія, а дій нема… Це ігнорування нас…»

В ході дискусії вияснилося, що замість чітких дій з боку районної влади – лише слова: письмово наказу по Радовельській школі немає і всі дії (фактично повне припинення діяльності школи, розкомплектація обладнання та його вивезення, руйнування окремих стін, сходів, системи опалення тощо)  директором школи виконуються за усною вказівкою.  

Думку очільників громади доповнила Л.А.Козловець: «Питання недопрацьоване. Немає юридично оформленого договору на зміну умов навчання 160 дітей. Ми просто зараз все обговорюємо, а треба, щоб було все прописано, кожне питання…»

Так невже цих елементарних питань не можна було завчасно вирішити, а не доводити ситуацію, як висловився О.Омельчук «до критичної точки»?  Про який рівень професіоналізму можна говорити?

Адже  мова йде про необхідність не лише забезпечення нормальних умов навчання  понад 400 дітей двох шкіл, але й забезпечення  безпеки  життя дітей, адже перевезення щодня (протягом кількох місяців – дай Бог, щоб до Нового року ремонт закінчився!) понад 100 дітей через міжнародну автотрасу (де щороку трапляються ДТП) лише дурень може вважати дрібницею.

Не узгоджено дане питання і з керівництвом обласного управління освіти, відбулась лише бесіда (усна!) з якимсь житомирським чиновником – про неї доповів В.П.Левченко. Але залишилося незрозумілим чимало питань, зокрема: якщо діти з Радовля будуть навчатися в одну зміну з жубрівчанами, то їх необхідно брати на облік з особовими справами, якщо ні – необхідно організовувати  другу зміну. Як буде на ділі, як говориться, залишилося за кадром…

Обговорювалося питання й щодо організації навчання радовельчан в межах однієї громади – у Поясківській школі, але можливостей для цього не знайшли.

При всіх справедливих претензіях до керівників РДА та районної ради якось в тіні залишилася роль головного освітянина районну В.П.Левченка (з 21 червня – він вже працює в  ОТГ): будучі в центрі даної проблеми він не проявив жодної особистої ініціативи щодо врегулювання даного питання, аж поки керівництво ОТГ не поставило питання руба.

Які ж можна зробити висновки?

По-перше, маючи достатньо часу і можливостей для вирішення даного питання головні «підписанти» Декларації (мова не йде про М.Весельського – він свою роботу робить) допустили доведення ситуації до критичної точки – через, мабуть, нерозуміння змін в процесі децентралізації (чи не бажання),   що привело до ігнорування керівництва міської ради та інтересів жителів громади, зокрема, вчителів та батьків Жубровицької школи.

По-друге, слід враховувати, що  створення об’єднаних громад на Олевщині створило абсолютно інші реалії життя, адже надалі взаємодія громад буде все частіше відбуватися на підставі дво- трьохсторонніх угод, адже фінансові потоки розділилися і кожна громада має власні гроші. І якщо жителі однієї громади будуть отримувати послуги на території іншої громади, то це має бути врегульоване угодами,  відсутність яких буде породжувати постійні конфліктні ситуації. Саме тому на нараді знову піднімали питання про плату за навчання в Олевській музичній школі двох дітей Радовельської громади, про відвідування 18 дітей з с.Рудня-Іванівська дитячого садочку в с.Зубковичі (за яких керівництво Ємільчинської громади не платить коштів, не виділяє  нічого навіть на ремонт дитсадка). Передача Олевської ЦРЛ на баланс Олевської ОТГ неминуче породжує необхідність додаткової угоди щодо обслуговування жителів інших громад на рівні вторинної медицини (відсутність її – шлях до конфліктів, від яких будуть страждати люди, а відповідальність за них ляже на керівників громад). Як заявив О.Омельчук: «Все має бути врегульовано законодавче… Договори між ОТГ мають бути зареєстровані в Мінрегіоні, інакше вони будуть вважати нікчемними…» Ось такі суворі реалії життя, до якого нам ще доведеться адаптуватися.

По-третє, може скластися враження, що керівництво міської ради – проти навчання радовельських дітей в Жубровичах. Ні, лише – проти непрофесійного вирішення даної проблеми. А на самій нараді склали конкретний план дій. Згідно нього, вже 22 серпня в Жубровицькій школі відбулись збори вчителів та батьків, де досить швидко знайшли можливість виділити необхідні кабінети для навчання сусідніх дітей – і без скасування кабінетної системи і руйнування спальної кімнати для ГПД, як попередньо планувалося, і, головне,  без зайвих стресів (чомусь в РДА цього за два місяці не спромоглися зробити). Адже, всі розуміють важливість змін в Радовлі і готові їх підтримати. А якщо районній раді й доведеться заплатити певні кошти на оплату комунальних послуг, а може й за оренду (про що, до речі, мови ще не йшло), то ці незначні кошти в районному бюджеті  знайдуться (серед тих мільйонів, що отримує районний бюджет від податків фірм М.Весельського).

P.S. Саме цікаве у цій ситуації може статись ближче до 1 вересня: подивившись на усю цю «колотнечу» на пустому місці, радовельчани знайдуть можливість організувати навчання дітей в своєму селі, у пристосованих приміщеннях. Дивлячись на той бардак, що відбувається в країні, вони можуть нікого й не питати…

В.ЧЕПІК

Останнє редагуванняПонеділок, 04 вересня 2017 20:18

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається