"Потоки кеша тепер йдуть відразу на Печерські пагорби"

На бурштиновому ринку України закінчується великий переділ

Через гучну справу нардепів Борислава Розенблата і Максима Полякова в Україні знову спливла тема так званої "бурштинової мафії", яка кришує нелегальний видобуток бурштину. "Країна" провела своє розслідування і з'ясувала, що в цій сфері сталися за останній рік значні зміни. І люди ніби Розенблата і Полякова - далеко не основні тут гравці.

"Усім потрібний Корабель"

Олевский район Житомирської області відомий усім, хто цікавиться сонячним каменем. Нелегальний видобуток бурштину тут почався ще в 2014 році і повністю змінив життя колись бідного регіону. Тепер у містечку Олевськ житло коштує дорожче, ніж у Житомирі. А місцеві мешканці їздять на дорогих іномарках, відкривають магазини і кафе, відпочивають з сім'ями в Туреччині та Єгипті.

У 2016 році Олевськом прокотилася новина: три приватні компанії отримали ліцензії в Державному комітеті з надр на геологорозвідку запасів бурштину по усьому району. Згідно з Постановою Кабміну, після проведення до­сліджень підприємці мали право добути 5 тонн загальних запасів бурштину. Але працювати вони так і не почали.

Народний депутат і відомий в Житомирській області бізнесмен Борислав Розенблат звернувся в Генеральну прокуратуру із заявою про те, що ліцензії незаконні. В результаті підприємці загрузли в нескінченних судових тяжбах.

- Коли я бачу цю людину по телевізору, мені хочеться набити йому морду! - емоційно говорить директор однієї з цих трьох компаній ТОВ "Райт Солюшн" Віктор Коц. - Чому? Та тому, що усі наші неприємності пов'язані з Бориславом Розенблатом. Розумієте, у нас тут усі працюють "втемну". А ми вирішили йти офіційним шляхом, платити податки державі, створювати робочі місця.

Піднявшись з-за столу, Віктор Коц відкриває шафу. Дістає важкі теки з документами.

- Ось, подивіться, яку роботу провели! - немов хвалиться він. - Скільки грошей витратили на дослідження запасів бурштину! І тут приїжджає в Олевськ Розенблат, проводить прес-конференцію, переконує журналістів, що у нас немає дозволу на роботу від Житомирської обласної ради і техніки для видобутку бурштину теж немає, а значить ліцензія у нас незаконна. Адже, згідно з Постановою Кабміну, ліцензію на роботу поза конкурсом може отримати тільки компанія, у якої є технічна база. Дозволу від облради ми дійсно не отримували. Але ви у вікно подивіться!  Це називається - у нас немає техніки?! Та ми її на мільйони доларів закупили!

На парковці біля офісу ТОВ "Райт Солюшн" стоять новенькі екскаватори і вантажівки. А осторонь влаштувалися трейлери. Вони ж - виїзні офіси для геологів і старателів.

- Ми усередині цих трейлерів зробили ремонт, обшили стіни вагонкою, тільки меблі залишилося поставити! - розповідає Віктор Коц.

- А звідки у вашої компанії гроші на цю техніку? - дивуюся я.

- У нас іноземні інвестиції, - говорить Віктор Васильович. - Я узяв собі німця в партнери. Він кошти і вклав. Хто ж знав, що така бійка почнеться. Знаєте, через що усе це? У нас є ліцензія на розробку урочища Корабель. Там найбільші в Житомирській області запаси бурштину. Але виявилось, що Корабель потрібний усім. Можливо, саме це урочище Розенблат агентові НАБУ Катерині обіцяв (нагадаємо, що, за даними НАБУ, агент під прикриттям Катерина Сивоконь викрила корупційну діяльність народного депутата, - Прим.Ред.). Ось і воював з нами. До речі, ви знаєте, скільки в цьому місці вже людей загинуло? Добували бурштин нелегально, вимивали колодязі, а потім їх грунтом засипало.

 "Про мене фільм сфабрикували"

У Бориса Розенблата, природно, своя версія того, що відбувається. З колишнім представником кандидата в президенти Петра Порошенка в Житомирській області, власником  великої будівельної компанії, масломолочних заводів і доларовим мільйонером я зустрічаюся в офісі його компанії "Фаворит" в Житомирі. На правій руці депутата красується масивний електронний браслет.

- Ось, наділи в суді після обрання запобіжного заходу, - скаржиться він. - Мабуть, щоб не втік з країни. А я і не збирався.  Справа проти мене повністю сфабрикована! І я це доведу. Все, що сьогодні зі мною відбувається, це спроба перевести стрілки в інше русло, система захищається!

- Чому ви підняли галас навколо ТОВ "Райт Солюшн»?

- Та тому, що я був в шоці! Вони абсолютно незаконно отримали дозволи. Так само, як і ще дві компанії. За цими трьома компаніями стоять одні і ті ж люди. Вони, по суті,  монополізували добуток бурштину по усьому Олевському району.

- А ось в "Райт Солюшн" стверджують, що ви самі хотіли добувати бурштин в урочищі Корабель. Обіцяли його агентові НАБУ Катерині. Оскільки думали, що вона представляє компанію з Арабських Еміратів.

- Маячня! Я ніколи бурштином не займався. Я як народний депутат готував законопроект про легалізацію його добутку. Мріяв побудувати на Житомирщині біржу, куди  люди могли б офіційно здавати добутий камінь. А з агентом  Катериною почав спілкуватися тільки тому, що вона стверджувала: компанія, яку вона представляє, може побудувати в нашому регіоні завод по переробці бурштина.

 – На відео, яке опублікувало НАБУ, чутно, як ви з Катериною обговорюєте конкретну суму.

- Послухайте! Ми з Катериною зустрічалися більше сорока разів, а по телефону розмовляли 117 разів. У мене усі телефонні дзвінки збережені. Я думав, що її компанія будуватиме в Україні бізнес. І давав їй поради, як це краще зробити. Наприклад, пояснював, що геологорозвідка, техніка, переоформлення земельних ділянок, отримання ліцензії, обійдеться в цілому від 150 до 200 тисяч доларів США. Вона усі наші розмови, мабуть, записувала. А потім якісь мої фрази вирвали з контексту і зробили фільм.

- А ось ще одна ваша фраза: "Голова  адміністрації наш". Кого ви мали на увазі?

- Ну як може глава адміністрації бути наш, якщо я з ним бачився  максимум двічі в житті?! Коли ми з Катериною обговорювали питання створення підприємства, я міг сказати про якийсь з районів, що його очолює наш однопартієць з БПП. Тобто там простіше буде на загальних підставах зареєструвати компанію. І все! Нічого більшого я не мав на увазі. Зрозумійте, що своїми діями з легалізації бурштинового промислу я дуже багатьом людям завадив. Кричав голосно, надавав все розголосу, зірвав сезон нелегальним добувачам сонячного каменю.

- А хто ці люди? Можете назвати конкретні прізвища?

Борислав Розенблат на якийсь час замовкає.

- Ось ви згадаєте. До 2014 року на Житомирщині про бурштин ніхто нічого не знав. Коли все почалося? Коли до нас приїхали нові керівники області. Вони з якої партії були?

- "Свобода".

- Ну ось самі і робіть висновки. А колишній високопоставлений чиновник з обладміністрації зараз представляє інтереси ТОВ "Райт Солюшн" в судах.

- А я чула, що бурштинові копальні в Україні поділили між собою впливові персони з Банкової і з керівництва "Народного фронту".

- Такі чутки ходять. Але у мене немає доказів цієї версії. Ясно одне - в нелегальному бізнесі сталися серйозні зміни. З'явилися люди, які намагаються встановити свої правила гри і мстять усім, хто з ними не згоден. Наприклад, мені.

 "Стару корупційну вертикаль зламали"

Ситуація на чорному ринку сонячного каменю дійсно змінилася. Ще пару років назад незаконним бізнесом управляли високопоставлені силовики (зокрема, прокурори, поліцейські і співробітники Служби безпеки) з багатих бурштином регіонів: Житомирщини, Рівненщини, Волині. Але зараз ініціативу перехопили люди з Києва.

Адже оборот бурштинового ринку, тільки за приблизними оцінками, складає не менше 300-400 мільйонів доларів США в рік.

- Ще два роки тому "бурштиновий бізнес" діяв за такою схемою, - розповідає наше джерело у бізнес-колах Рівненської області. - Старателі об'єд­нувалися у бригади, які добували сонячний камінь. Бригадири здавали бурштин скупникам. Над бригадирами і скупниками стояв криміналітет. Дві великі організовані злочинні групи поділили між собою сфери впливу. Рівненську область досі курирує ОБГ (озброєне бандитське групування) львівського авторитета Вови Морди. Житомирську - ОБГ "Кепки" з смт Брюховичі на Львівщині. Вони ж забезпечували нелегальне вивезення бурштину з країни в Польщу, Катар, Іран, Ізраїль, Китай. А також платили хабарі прикордонникам, митникам, співробітникам лісового господарства, пожежникам і суддям - раптом хтось з гравців бурштинового ринку попадеться. Якась частина прибутку діставалася і представникам місцевої влади. Курирувалися ОБГ представниками силових структур на місцях: прокурорами, поліцейськими і СБУ. Саме вони тоді знаходилися на верхівці бурштинової піраміди.

Але в 2014 старателі з трьох найбагатіших бурштином регіонів - Житомирської, Рівненської і Волинської областей, - відчувши розвал вертикалі влади після Майдану, оголосили війну силовикам і ОБГ.

Простіше кажучи, відмовилися платити бандитам і поліції хабарі за нелегальну здобич бурштину. Ще і скористалися зброєю, яка після початку АТО продавалася за копійки на чорному ринку. Силовики, природно, почали "щемити"  янтарників. Після гучних сутичок, убитих і поранених про те, що відбувається на тіньових копальнях дізналася уся країна.

У 2015 році Президент Петро Порошенко написав у себе на сторінці в "Фейсбук": "Два тижні даю силовикам для ліквідації кришування на ділянках добутку бурштину. 90 % бурштину в Україні добувається нелегально під кришуванням правоохоронних органів. Під'їду без охорони в одну з трьох західних областей і покажу, яким чином і хто кришує беззаконня!"

Ось тут все  і почалося. Був створений оперативний штаб по боротьбі з нелегальним добуванням бурштину. Начальником Головного управління Нацполіції в Рівненській області призначили майбутнього главу Нацполіції України Сергія Князєва.

- Стару корупційну вертикаль ми ліквідували, - сказав "Країні"  Сергій Князєв. - Зібрали в кулак усі правоохоронні органи і завдали удару. Притягнули до відповідальності керівника управління "К" УСБУ Рівненщини Олега Назарука. А також зампрокурора Рівненської області Андрія Боровика. До речі, у його справі проходило більше 30 фігурантів. Були виявлені і покарані і інші видатні корупціонери. Переатестацію не пройшли 80 поліцейських.

Вирішити питання з місцевими жителями виявилося складніше. Всупереч усьому вони продовжують добувати сонячний камінь. У Рівненській області є села, в які правоохоронці бояться заїжджати навіть посеред білого дня. Трапляється і так, що голова сільської ради за сумісництвом є бригадиром янтарників. Один з таких чиновників очолює незаконну артіль відразу трьох сіл!

- Відправляю в Зарічний район ловити "бурштинщиків"  закарпатський спецназ, - згадує Сергій Князєв. - Вони мені дзвонять і говорять: "Миколаїч! Ми чотири колеса пробили! Місцеві недалеко від копальні в лісі трубу з навареними штирями в пісок закопали. Ще і приварили цю трубу до двох швелерів". Взагалі, якщо у мене тиждень проходив без перестрілок, я радів. Означає все добре у нас. А як упіймати янтарників? Наприклад, в Зарічний район веде тільки одна дорога. На під'їздах до райцентру під грибком завжди сидить хлопчик - фішкар. У нього зарплата в день - 1000 гривен. Бачить нас і тут же дзвонить на копальню. Ми приїжджаємо, а там нікого. Втекли усі. Доводиться писати у звітах: інформація про незаконний видобуток не підтвердилася.

Після "зачистки" місцевих корупціонерів на копальні відправили Нацгвардію з наказом не пускати янтарників на роботу. Але багато нацгвардійців швидко зрозуміли - тут можна заробити. І тепер "забезпечують" квитками місцевих жителів. - Ми розраховували, що поліція зламає корупційну вертикаль, а тим часом законодавець розбереться з питанням легалізації видобутку сонячного каменю, - продовжує Сергій Князєв. - Але цього так і не сталося. А ми своє завдання виконали - залишили ринок сонячного каменю "без голови". Боротися з жінками, людьми похилого віку і дітьми, які працюють на копальнях, ми не можемо.

Правда, як розповіли "Країні" добувачі бурштину в Рівненській і Житомирській областях, в регіонах як і раніше працюють ОБГ Вови Морди і "Кепки".

Наприклад, взимку цього року в райцентрі Олевськ Житомирської області один з авторитетів "Кепок" на прізвисько Тюрма разом з "братвою" влаштував перестрілку з місцевими скупниками бурштину. Було багато поранених. Опинився в лікарні СІЗО і сам Тюрма. Зараз він знаходиться під слідством.

В той же час бізнесмен з Рівненщини говорить, що зміни після усіх подій все-таки були:

- Після того, як правоохоронці знесли стару верхівку бурштинової піраміди, на її місці  виросла нова. Криміналітет так    само, як і раніше, виконує свою роль. Але тепер його курирують не місцеві силовики, а  високопоставлені особи з Печерських пагорбів. Тому, що відбувається у бурштинових регіонах в останні два роки можна назвати банальним переділом сфер впливу з використанням правоохоронної системи. Цим і пояснюється той факт, що влада нічого не робить для легалізації промислу бурштина. Їй це просто не вигідно. Навіщо платити податки?

 "Новий закон не потрібний, досить старого"

Втім, деякі рухи київські куратори   все-таки зробили. Адже на бурштиновий ринок повинні були зайти їх компанії.

- Вони пролобіювали декілька постанов Каб­міну, - уточнює рівненський бізнесмен. - Окрім постанови про геологорозвідку (саме завдяки  йому ТОВ "Райт Солюшн" отримало ліцензії на  видобування бурштину в Олевському районі)  було прийнято ще постанову про рекультивацію (відновлення лісу після видобутку бурштину). Згідно з цим документом, підприємство, яке відновило природу на відведеній йому ділянці, має право добути 10 % покладів бурштину на цій землі. Ясно, що рекультивацією ніхто не займається. Головне завдання - отримати можливість відправити старателів на копальні. Зверніть увагу, дозволи на рекультивацію видають Держгеонадра України. А виконувач обов'язків голови цього відомства Микола Бояркин був призначений за квотою екс-прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. І зараз основний потік кеша від кришування нелегального бізнесу і незаконного експорту бурштину йде за двома напрямами: в найближче оточення Президента і керівництво "Народного фронту". Люди типу Розенблата можуть спробувати поживитися на цьому ринку самостійно, але, як бачимо, закінчується це для них сумно.

Якщо сказане вище - правда, навіщо ж стільки розмов про легалізацію бурштинового ринку? До чого галас навколо законопроекту?

- Можу припустити, що це був спосіб заспокоїти простих янтарників на момент переділу сфер впливу, - вважає рівненський журналіст Дмитро Леонтюк. - Мовляв, почекайте, скоро все налагодиться.

- Насправді для легалізації видобутку бурштину не треба ухвалювати нові закони, - говорить екс-народний депутат Володимир Продівус. - Вже наявного законодавства цілком достатньо. - Зареєстрував підприємство, отримав необхідні дозволи на видобуток - і все, працюй згідно із законом! – уточнює бізнесмен з Рівненщини. - Але на практиці зробити це неможливо. Тому що скрізь сидять маленькі чиновники і вимагають хабаря за будь-який документ. Ще одне важливе питання - куди здавати видобутий камінь? Сьогодні право його експортувати мають два державні підприємства. Так чому не зробити на їх базі біржу? Нехай би вони приймали бурштин і займалися його продажем. А також кинули клич янтарникам: мовляв, продайте нам все що у вас є і вам нічого за це не буде, навіщо вам мати справу з бандитами. Уявляєте, скільки грошей поступило б до бюджету.

 "І тут - бац! - 300 чоловік з автоматами"

Між тим міжнародний ринок буквально завалений українським бурштином. За останні роки ціна на нього впала удвічі.

- Тепер 1 кг нашого сонячного каменю в Китаї коштує 700 доларів США, - говорить Володимир Продівус. - А ще чотири роки тому за нього давали 3500 доларів США. Будь-який ринок, навіть нелегальний, потребує регулювання. Якщо товару надлишок - потрібно його притримати. Але про це ніхто не думав.

У результаті на руках у населення бурштинових регіонів скупчилася величезна кількість каменю. Люди панікують, їх  доходи різко впали. Вони вже не вірять обіцянкам влади. Але і не хочуть кидати свій бізнес. Якщо київським кураторам вдасться повністю монополізувати ринок сонячного каменю, багато хто із старателів залишиться без роботи.

Інші "працюватимуть на пана" і отримуватимуть копійки. Чи влаштує таке положення янтарників, які звикли заробляти не менше 2-3 тисяч доларів в місяць. Корів доїти і траву косити янтарники не підуть, - вважає Сергій Князєв. - Відвикли. Була у нас одного разу історія. Приїхали на копальню, а старателі втекли і кинули помпи. Поки ми це устаткування задокументували, стемніло. Виїжджаємо на трасу, і    тут - бац! - місцеві жителі дорогу лісом завалили. Виходять із-за дерев людей триста зі зброєю. І запитують: “Ну що, менти, вас тут десять чоловік, а нас скільки?!”

"Вихід з ситуації - не просто легалізація бурштинового бізнесу,- говорить рівненський підприємець. - Якщо в її результаті увесь ринок буде поділений між декількома компаніями, наближеними до влади, проблема розв'язана не буде і зіткнення добувачів з владою продовжаться. Йдеться про те, щоб створити конкурентний ринок, у який могла б вписатися значна частина нинішніх нелегальних "янтарників", введення прозорих процедур отримання дозволу на видобуток згідно з чинним законодавством, легалі­зація експорту, виключення з ланцюжка "видобуток-експорт" криміналітету і силовиків, що їх прикривають, і політиків. Але чи готова до цього влада? У цьому дуже великі сумніви.

 Інна Золотухіна "«Країна.ua»

Останнє редагуванняПонеділок, 04 вересня 2017 20:20

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається