Редактор

Редактор

URL сайту:

«Велике будівництво» відкриває перед Олевськом нові перспективи – нардеп Арсеній Пушкаренко

На Олевщині триває «Велике будівництво». Відбудовуються дороги та соціальні об’єкти. Роботи не зупиняються ні на день. Багато зроблено, ще більше планів попереду. В рамках парламентського контролю народний депутат України, голова Житомирської обласної організації партії «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко відвідав об’єкти реконструкції.

Дороги – артерії громади

Дорога на ділянці «Олевськ-Покровське» була в жахливому стані. Багато років попередня влада лише обіцяла її відремонтувати, але нічого не робила. У цьому році завдяки програмі Президента «Велике будівництво» Олевська громада має 8 кілометрів абсолютно нової дороги з сучасним покриттям і розміткою, півтораметровими тротуарами.

«На жаль, 30 років дорожня інфраструктура знаходилася в критичному стані – влади не будувала ні державні, ні місцеві дороги. Наша команда лише за два роки побудувала стільки доріг, скільки не було побудовано за останні 10 років. Першу чергу дороги «Олевськ-Покровське» ми зробили протягом кількох місяців. Ми й надалі будемо діяти в такому темпі і відновимо всю нашу дорожню інфраструктуру», – зазначив народний депутат Арсеній Пушкаренко.

На даний час роботи вже завершені і дорога здана в експлуатацію. По другій черзі цієї дороги готується проєктно-кошторисна документація. А будівельна техніка вже переїхала на наступний об’єкт «Великого будівництва» в громаді – дорогу, яка з’єднає міжнародну трасу «Київ-Ковель» і залізничну станцію «Пояски».

Громаді – новий стадіон

Вже до кінця цього року Олевськ отримає абсолютно новий сучасний стадіон «Колос». Наразі тут ведуться підготовчі роботи здійснюється дренаж, демонтуються попередні конструкції.

До кінця року громада отримає новий сучасний стадіон «Колос

До кінця року громада отримає новий сучасний стадіон «Колос

«Коли я побував на даному об’єкті у березні цього року, то побачив не поле, а озеро. Тому ми, разом з головою громади Сергієм Лисицьким, вирішили розпочати реконструкцію, хоча я б сказав – будівництво нового стадіону. Закінчити плануємо до кінця року», – зазначив Арсеній Пушкаренко.

За словами народного депутата, це буде дійсно сучасний спортивний об’єкт. Стадіон буде з новим штучним покриттям, біговими доріжками, гарним освітленням, електронним табло, комфортними трибунами та зручними роздягальнями. Вартість об’єкту – 36 мільйонів гривень, з яких 33 мільйони виділяє держава. 3 мільйони – співфінансує місцева громада.

Причому, новий стадіон зможе приймати змагання не лише обласного, а й всеукраїнського рівня.

«Наші спортсмени дуже раді такому подарунку від команди Президента. По селах у нас є стадіони, але звісно – далеко не такого рівня. Олевська громада є найбільшою в Україні, тому я впевнений, що інші спортивні команди будуть з’їжджатися до нас для проведення масштабних спортивних заходів», – зазначив голова Олевської громади Сергій Лисицький.

Ремонт до 100-річчя гімназії буде завершений

Олевська громада може пишатися своєю гімназією. Заклад є одним з найпотужніших в області. Результати олімпіад та тестів ЗНО це підтверджують.

В наступному році гімназія святкує ювілей – 100 років. Але останні 30 років вона знаходиться у стані «реконструкції» і перетворилася на довгобуд. Лише команда «Слуги Народу» в рамках програми Президента Володимира Зеленського «Велике будівництво» за півтора року здійснила всі необхідні роботи для завершення усього об’єкту.

Реконструкція гімназії завершена після 30 років «довгобуду»

«На момент приходу нашого Уряду, у 2019 році, в Державному фонді регіонального розвитку було майже 900 недобудов – гімназії, школи, дитсадочки, спортивні об’єкти, лікарні. Це показує, який бардак відбувався в Україні ці 30 років, як кралися гроші, як робилися «реконструкції» – тільки з року в рік оновлювалися проєкти та збільшувалися кошторисні документації, виділялися кошти, але нічого не добудовувалося.

І в цьому році ми завершуємо і вводимо в експлуатацію всі ці об’єкти, які отримали в спадок», – зазначив нардеп Арсеній Пушкаренко.

Нова гімназія зі світлими аудиторіями, новим обладнанням, двома відремонтованими спортзалами, оновленим актовим залом, вбиральнями та сучасним харчоблоком.

«Понад 20 років я працюю в цій гімназії, останні 10 – директором. Багато поколінь дітей і батьків майже 30 років чекали на закінчення будівництва. І лише завдяки програмі Президента Володимира Зеленського «Велике будівництво» і команді «Слуга Народу» ми маємо оновлений заклад. Ви навіть не уявляєте, наскільки я задоволений, що 1 вересня зможемо зайти у світле нове приміщення. І те, що це станеться саме на 100-річчя, вважаю знаковою подією», – висловив слова вдячності директор Олевської гімназії Євгеній Рябой.

Розвиток медицини в громадах - пріоритет

Житомирщина – єдиний регіон в Україні, в якому завдяки активній позиції народних депутатів від «Слуги Народу» статус опорних додатково надано трьом лікарням, одна з яких – в Олевську.

«Ще в лютому 2020 року я пообіцяв, що Олевська лікарня буде опорною. Пройшло півтора року. Незважаючи на спротив системи, я виконав свою обіцянку!» – зазначив голова Житомирської обласної організації партії «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко.

Статус опорної надає лікарні нові можливості та покращення матеріально-технічної бази. А головне – нове приймальне відділення. І воно обов’язково буде побудовано в наступному році! Вартість будівництва нового відділення складе близько 11 мільйонів гривень. Ще понад 20 мільйонів піде на сучасне медичне обладнання.

Арсеній Пушкаренко: розвиток медицини в громадах - пріоритет

«Залишився останній крок і ми його зробимо. Будуть виділені кошти і ми отримаємо тут нове сучасне приймальне відділення. Громаді не доведеться, як раніше, їхати за потреби в обласну лікарню в Житомир або в Київ. Сучасний рентген, томограф, нові апарати штучного дихання та багато іншого буде дома, в громаді», — каже Арсеній Пушкаренко.

Наразі народні депутати від Житомирщини, фракція «Слуга Народу», направили до Кабінету Міністрів України звернення щодо отримання державної субвенції на реконструкцію приймальних відділень і на закупівлю сучасного медичного обладнання в Олевську й інші дві опорні лікарні, які додатково з’явилися в області.

Наступний крок у розвитку медичної інфраструктури в Олевську – добудова корпусу, що біля міської лікарні та створення цілого медичного містечка. Адже сьогодні первинна допомога, хірургічне та реабілітаційне відділення розкидані по всьому місту та знаходяться в неналежних умовах.

«Ми розглядаємо можливість, щоб до 2024 року добудувати корпус і розмістити тут поліклініку, хірургію та реабілітаційний центр. Одне крило плануємо віддати під квартири для лікарів», – зазначив Арсеній Пушкаренко.

В планах реконструкція мосту через Уборть

Міст через річку Уборть в Олевську давно знаходиться в передаварійному стані, адже побудований ще в далекому 1956 році. По ньому йде все транспортне сполучення між двома берегами громади, адже він з’єднує дві рівноцінні частини міста.

Як зазначає Олевський міський голова Сергій Лисицький, через міст щодня проходить велика кількість техніки, в тому числі вантажних машин. Адже на лівому березі знаходиться два лісгоспи та багато приватних підприємств, які займаються деревопереробкою, виробленням сільськогосподарської й іншої продукції. Через міст вантажі перевозяться на правий берег для подальшого транспортування в Київ, Луцьк, Ковель та інші міста України. Тому якщо споруду визнають аварійною та зупинять по ній рух, це завдасть серйозного удару по економіці громади.

«Ми дуже сподіваємося на реконструкцію мосту, адже для нас це – стратегічно важливий об’єкт», – сказав Сергій Лисицький.

Міст через Уборть буде включений до програми «Велике будівництво»

За словами Арсенія Пушкаренка, в наступному році він буде особисто ініціювати включення цього мосту до програми Президента «Велике будівництво». А поки що громада приймає цей міст на свій баланс і готує необхідну проєктно-кошторисну документацію.

Після завершення реконструкції мосту для олевчан добудують міську набережну та зону відпочинку вздовж річки.

«Під мостом планується продовження набережної вздовж усього міста.

Це буде територія, де проводитимуть свій час усі мешканці нашої громади», - поділився планами Олевський міський голова Сергій Лисицький.

Парк імені Тараса Шевченка – стане новою зоною відпочинку

Ще однією зоною відпочинку, що з’явиться в Олевську, стане парк імені Тараса Шевченка. Його побудують на місці аварійного танцмайданчика. Вже розпочато підготовчі роботи.

Після церемонії вручення відзнак з нагоди Дня Незалежності.

«Планується будівництво парку у два яруси. Перший – танцювальна зона, де буде встановлена сцена розміром 10 на 12 метрів. Тут проходитимуть усі концерти та культурні заходи. Другий ярус – паркова зона, окрасою якого стане пам’ятник Тарасу Шевченку», – розповів міський голова Сергій Лисицький

На завершення робочої поїздки народний депутат України, голова житомирської обласної організації партії «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко привітав Олевську громаду з Днем Незалежності України і вручив заслуженим мешканцям подяки та іменні годинники Верховної Ради України.

В Олевську поліція розслідує загибель велосипедистів у ДТП

Дорожньо-транспортна пригода сталась уночі 11 вересня у м. Олевську за участі водія пікапа та двох велосипедистів. Травми, отримані від зіткнення з автомобілем, виявились для останніх смертельними. Розпочато кримінальне провадження.

Фотоконкурс в українській Вікіпедії: Вікі любить пам'ятки 2021

З 1 по 30 вересня відбудеться найбільший у світі міжнародний фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки». Усі охочі можуть подати власні світлини пам’яток культурної спадщини України і позмагатися за перемогу. У основних номінаціях організатори відзначать найкращі фотографії і найбільший внесок у кожному регіоні та по всій Україні. Крім того, передбачено кілька спеціальних номінацій — наприклад, для фотографій з повітря та для пам’яток єврейської спадщини України. Особливий інтерес для жителів Житомирської області становить спеціальна номінація «Via Regia Ukraine». 

Цього року в Україні фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки» відбувається вдесяте. Мета проєкту — зібрати вільні світлини всіх пам’яток культурної спадщини України для ілюстрування статей у Вікіпедії. 

На конкурс можна подавати фото та відео офіційних пам’яток історико-культурної спадщини: храмів, садиб, замків, курганів тощо з усіх регіонів України, в тому числі Криму

Для цього протягом вересня слід завантажити світлини, використовуючи конкурсний список пам’яток у Вікіпедії. Фотографії можуть бути зроблені в будь-який проміжок часу; головне, щоб це були власні роботи. Також можна додавати відеоматеріали із пам'ятками.

Переможці конкурсу отримають цінні призи. Призовий фонд буде розподілено між авторами найкращих фотографій конкурсу загалом, авторами найкращих фото кожного регіону, учасниками, які сфотографували найбільше пам’яток в Україні та кожному регіоні, та переможцями спецномінацій. Окремою номінацією відзначатимуться автори, що вперше беруть участь у конкурсі.

Десять найкращих світлин культурної спадщини України змагатимуться на міжнародному етапі конкурсу.

Цьогоріч можна також взяти участь у спеціальних номінаціях конкурсу: «Аерофото», «Відео», «Єврейська спадщина», «Млини», «Пам'ятки національно-визвольної боротьби», «Пам'ятки Подесення» та «Via Regia Ukraine». У кожній спецномінації своє окреме журі визначить переможні світлини.

«Запрошуємо всіх охочих долучатися до конкурсу, подавати фотографії, показати унікальність історико-культурних об’єктів свого краю та привернути увагу до стану їхнього збереження. За 9 років проведення конкурсу тільки 29% пам’яток Житомирщини з конкурсних списків було завантажено, і цей показник було б добре поліпшити. Також у спеціальній номінації “Via Regia Ukraine” можна подавати світлини пам’яток із таких населених пунктів як Радомишль, Житомир», — зазначила Наталія Тимків, членкиня організаційної команди проєкту «Вікі любить пам’ятки».

Як взяти участь, перелік об’єктів та правила шукайте на сторінці конкурсу у Вікіпедії. 
Конкурсні списки Житомирської області можна переглянути тут.
Стежте за останніми новинами фотозмагання за посиланням.
Сторінка конкурсу у Фейсбук.

Якщо у вас виникнуть додаткові питання чи знадобляться коментарі щодо конкурсу, пишіть на Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Олевські поліцейські розслідують черговий факт незаконної порубки лісу

Про вантажівку з необлікованими колодами берези в Олевській територіальній громаді до поліції повідомили лісівники. Усі обставини та походження деревини з’ясовуються у рамках досудового розслідування.

На місці зупинки завантаженого деревиною ЗІЛа, поблизу с. Сущанів, працювали поліцейські слідчо-оперативної групи Олевського відділення поліції.

 Попередньо з’ясовано, що водій вантажівки, 37-річний житель м. Олевська, перевозив 5 кубометрів березових колод без належних документів, які б засвідчували легальність походження лісоматеріалів. 

Автомобіль та вантаж правоохоронці вилучили до відділку.

Усі обставини з’ясовуються у рамках розпочатого за ст. 246 (Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу) ККУ кримінального провадження. За чинним законодавством подібні протиправні дії караються штрафом, піврічним арештом, обмеженням чи позбавленням волі строком до 3 років.

Відділ комунікації поліції Житомирської області

 

Нардеп Арсеній Пушкаренко: Оздоровлення та лікування «чорнобильців» в пріоритеті у нашої команди

Унікальний лікувально-реабілітаційний заклад для учасників та ліквідаторів аварії на ЧАЕС працює в с. Капітанівка Київської області. Це – Лікувально-реабілітаційний центр імені В.Т. Гуца. З його роботою та умовами ознайомилися народні депутати України, фракція «Слуга Народу», Арсеній Пушкаренко та Тетяна Грищенко.

Арсеній Пушкаренко: Вперше за 30 років держава приділяє належну увагу медичній галузі

Розвиток медичної інфраструктури – один із пріоритетів Президента Володимира Зеленського та команди «Слуга Народу». Загальна мета всіх проєктів у цій сфері – якісні медичні послуги повинні бути доступні кожному незалежно від місця проживання.

Медицина в пріоритеті

Пандемія коронавірусу змусила весь світ серйозно переглянути роль медицини у повсякденному житті і змінити ставлення до неї. Відтепер питання охорони здоров’я зайняли постійне місце у порядку денному політиків.

В Україні позитивні зміни стартували набагато раніше – одразу після обрання Президентом України Володимира Зеленського. У межах президентських програм «Велике будівництво» та «Доступна медицина» розпочалось глобальне перезавантаження медичної галузі.

Попередня влада недостатньо піклувалася про медичну систему: скорочувалася мережа лікарень, медичні працівники масово виїжджали за кордон або просто йшли з професії. В результаті Україна підійшла до епідемії не підготовленою: бракувало майже всього. І тільки самовіддана праця лікарів, які буквально стали на шляху COVID-19, дозволила виграти час та виправити ситуацію.

Зараз медична сфера – один із пріоритетів державної політики. Верховна Рада України за ініціативи Президента Володимира Зеленського та фракції «Слуга Народу» ухвалила пакет законопроєктів, які стали фундаментом відродження медичної галузі України. На всіх рівнях триває перезавантаження медичної системи.

Конкретні справи – гарантія успіху

Відтепер медична сфера не фінансується за залишковим принципом. Наприклад, два роки поспіль на медицину Житомирщини виділяється більше 1 мільярда гривень щорічно.

Медичні послуги стають більш якісними та максимально наближаються до людей. Відкриваються нові та оновлюються старі амбулаторії, ремонтуються та будуються лікарні, надходить нове сучасне обладнання.

Розвивається мережа опорних лікарень. У межах програми «Велике будівництво» кожна з опорних лікарень Житомирщини отримає повністю нове приймальне відділення. Вже відкриті та працюють відділення в Житомирі, Новоград-Волинському, Бердичеві, Коростишеві та Овручі.

Вартість будівельних робіт по кожному з відділень коливається в межах 11 мільйонів гривень. Ще понад 20 мільйонів гривень витрачається на сучасне медичне обладнання.

Кожне приймальне відділення обладнане всім необхідним, аби проводити комплексне обстеження та швидко діагностувати стан пацієнта. Працюють нові комп’ютерні томографи, апарати УЗД, рентген-апарати, апарати штучної вентиляції легень та багато іншого.

«Рік тому ми навіть і не мріяли ні про таке приміщення, ні про такий ремонт, ні про такий підхід, ні про таке обладнання», – сказав головний лікар Коростишівської лікарні Олександр Веселовський під час нещодавнього відкриття приймального відділення.

До речі, Житомирщина – єдиний регіон, в якому завдяки активній позиції народних депутатів від «Слуги Народу» та обласної влади кількість опорних лікарень була збільшена з 7 до 10. Статус опорних отримали шпиталі в Олевську, Малині та Житомирська лікарня №2. Це означає, що люди отримають ще більше якісних медичних послуг.

«Для трьох лікарень, які додатково стали опорними нещодавно, програма реконструкції приймальних відділень буде ініційована в цьому році», – зазначив народний депутат України, фракція «Слуга Народу», Арсеній Пушкаренко.

Також у Житомирській області у межах програми Президента Володимира Зеленського «Доступна медицина» вже відкриті та ведуть прийом хворих 15 абсолютно нових амбулаторій сімейної медицини. Всього буде відкрито 23 амбулаторії до кінця 2021 року. З бюджету на ці цілі виділено більше 200 мільйонів гривен.

Заклади оснащені меблями та усім необхідним медичним обладнанням, а в приміщеннях облаштована кімната для проживання лікаря. В кожну таку нову медичну амбулаторію держава передає позашляховик «Рено Дастер» для забезпечення медичним обслуговуванням найвіддаленіших куточків громади.

План максимум – у межах програми «Доступна медицина» відкрити сучасні амбулаторії у кожній з 66 громад Житомирської області.

«Ідея цих амбулаторій – якісні медичні послуги на місцях. Сьогодні ми бачимо, що створені сучасні умови і для медичних працівників, і для тих громадян, які сюди звертаються», – говорить народний депутат України Арсеній Пушкаренко.

Також днями відбулася передача в громади Житомирщини 45 новеньких автомобілів швидкої допомоги. Всього за два роки область отримала 65 абсолютно нових автомобілів «швидкої». Всі вони вже стали на чергування та рятують життя людей по всій нашій області.

Громади Житомирщини отримали 45 новеньких автомобілів швидкої допомоги

Медики, які працюватимуть на нових «швидких», кажуть, що це можливість вчасно допомагати пацієнтам та не витрачати жодної дорогоцінної хвилини. Автомобіль дозволяє оперативно прибути до пацієнта та доправити його до медичної установи, а в дорозі надати всю необхідну допомогу.

Головне – люди

Зміни стають незворотними – Україна наближається до сучасних медичних стандартів.

Але без лікарів шпиталі – просто приміщення, а «швидкі» – просто транспортні засоби. Саме медики вдихають у них життя, ставлять на службу людям.

Амбулаторія нового типу в Гришковецькій громаді

Амбулаторія нового типу в Гришковецькій громаді

Гідна мотивація – це вкрай важлива та необхідна річ. Щоб підвищити престижність професії, напередодні професійного свята Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про збільшення з 1 січня 2022 року мінімальної зарплати лікарів – до 20 тисяч гривень, молодшого та середнього медичного персоналу – до 13,5 тисяч гривень. Це був, напевно, найкращий подарунок до свята.

«Це дуже складне і, на жаль, тяжке питання – зарплата медиків, вона зараз дуже на низькому рівні. Тому новина про подарунок від Президента дуже приємна. Сподіваюсь, що її почула і Національна служба здоров’я України й включить саме цю мінімальну заробітну плату при формуванні тарифів на 2022 рік», – зазначає заступниця директора з економічних питань Житомирської лікарні №2 ім. В.П. Павлусенка Світлана Маренич.

Коронавірус змусив всіх українців повністю переосмислити роль медичного працівника для кожного з нас. Уперше за 30 років Незалежності Україна відчуває таку увагу до медичної галузі та медичних працівників.

«Медична інфраструктура – це пріоритет Президента та команди «Слуга Народу». Ми докладаємо всіх зусиль, щоб умови праці і зарплати лікарів були достойні. Щоб вони могли в нормальних умовах рятувати життя кожного з нас щодня. А люди отримували якісну та своєчасну медичну допомогу незалежно від того, де вони живуть», – підкреслив народний депутат України, голова Житомирської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко.

 

Іван Юр’єв

Надихаюче відео з вікового Поясківського лісу на Олевщині

Турбую від природоохоронного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів», який в Україні впроваджує Українське товариство охорони птахів.
Хочемо поділитися свіжим відео з Поясківського лісу (Олевський район, Житомирська обл.), яке було знято у липні 2021 року.
Посилання на відео: https://fb.watch/7a1oOrVWgT/   

Автор відео - Сергій Канциренко / Українське товариство охорони птахів

Поясківський ліс – яскравий, один не з багатьох збережений старовіковий ліс Полісся. Скарбниця вікових деревостанів дуба, сосни і берези. Тут гарно прослідковується природність та різний вік дерев: від велетнів «старців-дідів» до середньовікових більш струнких і менших «батьків» та молодих невеликих дерев-підлітків. Такий ліс на відміну від штучно висадженого кріпкий і пристосований для довгого життя. Повалені мертві дерева відкривають простір для сонця та слугують добривом для росту нащадків. Полісся зберігає дивовижні куточки дикої природи.

Експерти з лісівничих питань міжнародного природоохоронного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» виявили на території Житомирської області 724,4 га природних лісів у ДП "Овруцьке ЛГ", ДП "Овруцьке СЛГ", ДП "Олевське ЛГ", ДП "Словечанське ЛГ".

Територія Поясківського лісу входитиме в територію нового біосферного резервату.

У 1976 році була започаткована міжнародна система сертифікації цінних природних територій, яка надає статус біосферного резервату.

Чому відмічають такі території? Це засвідчує винятковість місцевості за показниками збереженої природи та біорізноманіття, а також традиційної культурної спадщини. Статус біосферного резервату дає можливість захищати багатства рослинного і тваринного світу та стало використовувати природні ресурси з можливістю економічного та культурного розвитку місцевих громад.

Нині до світової мережі біосферних резерватів входить 714 еталонні території сталого розвитку в 129 країнах. В Україні існує 8 біосферних резерватів.

Зараз на отримання сертифікату біосферного резервату номінуються території Прип’ятського Полісся Житомирської та Рівненської областей. Цей статус не спричинить внесення змін до діючих нормативно-правових актів України, не внесе жодних змін щодо власності на землю, ресурси, інфраструктуру чи земле- і природокористування, не приведе до введення нових обмежень. Залишаться лише ліміти, які існували згідно з законодавством, зокрема для територій та об’єктів природно-заповідного фонду, водоохоронних зон, видів флори і фауни, занесених до Червоної книги України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.

повагою,
Тетяна Журій
менеджер комунікацій природоохоронного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів»
+380 66 2080338

У Коростені пройде Фестиваль дерунів

На День деруна запрошують всіх бажаючих у Коростень. Цьогоріч Фестиваль проведуть традиційно у першу суботу вересня.

Про це 5 серпня повідомила Коростенська міська рада:

“ХІІІ Фестиваль дерунів відбудеться 4 ВЕРЕСНЯ 2021 року в парку “Древлянському”.

Турагенства вже пропонують бажаючим зі столиці тур на деруни в Коростень. Коштує така поїздка 450 грн за дорогу туди й назад, екскурсію в парку та вільний час на деруни.

Минулого року через карантині обмеження свято відмінили. Тому цього року організатори обіцяють порадувати відвідувачів не лише смачними дерунами, а й іншими цікавинками.

Школярам із багатодітних малозабезпечених родин виділять по 2 тисячі гривень

Уряд запровадив у 2021 році виплату одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року у сумі 2 000 гривень на кожну дитину, яка станом на 1 серпня 2021 року має вік 6 – 18 років (включно).

Підписатися на цей канал RSS